Zniekształcenia

Zniekształcenia - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Zdjęcie wykonane obiektywem rybie oko - Lokalizacja: Kłodzko Zniekształcenia - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Zdjęcie wykonane obiektywem rybie oko - Lokalizacja: Kłodzko

Znieksztalcenie

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Kiedy dostarczasz do swojego krwiobiegu alkohol, zaczynasz widzieć zniekształcony obraz rzeczywistości. Przestajesz dostrzegać niektóre wyjścia z sytuacji, innych zaczynasz być pewien nawet, jeśli one wcale nie istnieją. Zamiast wielu dróg dostrzegasz jedną, albo zamiast jednej słusznej – wiele złudnych. Nie czujesz swojej siły sprawczej, albo przypisujesz sobie moce, które wcale nie są Twoim udziałem. Obraz świata staje się rozmyty, zamazany, pozbawiony stabilnych punktów odniesienia.

Podobnie dzieje się, kiedy ponoszą Cię negatywne emocje. Ilekroć porywa Cię złość, strach, frustracja, niepewność, zazdrość, wstyd, żal, zniechęcenie, rozgoryczenie, brawura, pycha,  zamartwianie się lub podobne stany, tracisz zdolność trafnej oceny sytuacji i działasz podobnie jak pod wpływem alkoholu. Obraz świata jest zamazany, a po otrzeźwieniu nie wszystko pamiętasz, lub nie wszystko chcesz pamiętać. Choć dzieje się to na różne sposoby – w obu przypadkach dostarczasz do krwi chemiczne substancje, które zaburzają równowagę Twojego spojrzenia na rzeczywistość. W obu przypadkach masz możliwość wypicia lub powstrzymania się od wypicia chemicznych związków wprowadzających zniekształcenia do Twojego świata.

Czy jesteś świadomy jakim negatywnym emocjom oddajesz kontrolę nad swoimi działaniami? Jak często się to dzieje? W jakich okolicznościach? Co wywołuje w Tobie takie reakcje? Kto wywołuje w Tobie takie reakcje? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci uświadomić sobie schematy swoich działań i przejąć nad nimi kontrolę.