Upodabnianie

Upodabnianie - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Lokalizacja: Kłodzko Upodabnianie - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Lokalizacja: Kłodzko

Gorliwe podążanie za trendami, za modą, za forsowanymi coraz to nowymi schematami zachowań, usilne upodabnianie się do innych sprawia, że zaczynamy znikać. Zaczynamy zlewać się z tłumem dzielącym ten sam ubiór, styl życia, sposób urządzania domu, szablony i kierunki myślenia, odczuwania, podejmowania decyzji, interpretowania rzeczywistości. Później kopiujemy myśli, poglądy, nawyki i zachowania, a w końcu nawet przeznaczenie i los. A przecież każdy z nas jest inny. Każdy ma swoje własne preferencje, marzenia, swoje własne emocje. Każdy z nas z innego powodu pojawił się na świecie. Każdego z nas inne rzeczy poruszają do głębi, inne inspirują, inne są dla niego ważne i najważniejsze. Każdy z nas powinien więc angażować się w inne aktywności, każdy inaczej powinien prowadzić swoje życie. Każdy z nas w duchu wie co i jak powinien zrobić, ale pytanie innych o zdanie, podglądanie i kopiowanie ich zachowań daje przyjemne poczucie komfortu, zrzucenia części odpowiedzialności za siebie, na zewnątrz – na zwyczaje i kulturę, na doradców, na „ja na Twoim miejscu…”, na „tak już jest ułożony ten świat…”.

Upodabnianie się do innych wynika z porównywania się. Nie chcemy wypaść „gorzej”, chcemy co najmniej „dorównać” do innych. Poczucie odstawania w dół napełnia nas cierpieniem. Jeśli wynik porównania uważamy za korzystny i w swoim własnym odczuciu odstajemy w górę – przez chwilę sycimy swoją próżność, ale to bardzo krucha radość, którą łatwo zburzyć, bo próby wybicia się ponad innych, żeby choć przez chwilę poczuć się „lepszym” to miecz, którego oba końce są ostre. Nawet jeśli ocenisz się jako „lepszy” od kogoś jednego, to zawsze znajdzie się ktoś drugi, „lepszy” od Ciebie. To są błędne oceny oparte na błędnych założeniach. Próby nazywania, klasyfikowania, porównywania nieporównywalnych kategorii. To jest krzywda wyrządzana samemu sobie.

Dlatego tam gdzie to tylko możliwe – przybieraj swoją własną barwę upierzenia. Szukaj swojej własnej drogi i swojego własnego sposobu na wyrażenie siebie. Pokazuj całe swoje piękno. Twórz dla siebie kategorie, w których nie można Cię porównać do nikogo innego, bo każda próba porównywania ludzi jest bezsensowna. To jak porównanie jabłka do agrestu. Żaden gadżet, opis, ubiór, wrażenie, stereotyp czy czyjeś przekonanie nie może zmienić tego, że każdy z nas nosi w sobie swoją własną unikatową wartość, która czyni go nieporównywalnym, wyjątkowym i bezcennym.

 * * * * *

Coaching Prosperity

W procesie Coachingu Prosperity w wypracowujemy z naszymi Klientami bogatą i szeroką wizję samego siebie, opartą o Standard Prosperity, w którym człowiek dąży do osiągnięcia Pełni, Harmonii, Obfitości, Radości i Dobrostanu w każdej dziedzinie swojego życia. Tworząc taką wizję, należy być przede wszystkim spójnym z samym sobą i żaden zewnętrzny doradca nie może mieć tutaj decydującego głosu. Jej realizacja przenosi życie człowieka na poziom, którego istnienia wcześniej nawet nie podejrzewał.

 Fot. T. Milczarek