Uciekanie

Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Monachium (Niemcy) Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Monachium (Niemcy)

Uciekanie

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Przed czym uciekasz? Co uparcie ignorujesz? Co zamiatasz pod dywan i udajesz, że nie istnieje? Jak długo już tak funkcjonujesz? Jak długo jeszcze zamierzasz i jesteś w stanie tak funkcjonować? W jaki sposób Twoje uciekanie odbija się na Tobie, na Twoim otoczeniu i na jakości Twojego funkcjonowania? Czym skutkuje w krótkiej, średniej i długiej perspektywie?

Nie ma sensu uciekanie przed własnymi słabościami, ograniczeniami, nieefektywnymi zachowaniami, przed przeszłością, przed własną małostkowością, brakiem odwagi czy zdecydowania. Nie ma sensu szukanie wymówek, usprawiedliwień i alibi. Nie ma sensu odwlekanie w czasie kroków koniecznych do podjęcia, bo wszystko to są formy ucieczki. Przed czymkolwiek, dokądkolwiek uciekasz – cały Twój bagaż ucieka tam razem z Tobą.

Stań przed swoimi upiorami z podniesionym czołem. Oko w oko. Zmierz się z nimi. Oświetl je intensywnym światłem świadomości. Weź za nie pełną odpowiedzialność. Jeśli to konieczne – znajdź odpowiednią pomoc i zrób wszystko co niezbędne, żeby odmienić je w sobie, wokół siebie i wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Wędrówka bez plecaka pełnego kamieni jest o wiele lżejsza i przyjemniejsza.