Rozczarowanie

Rozczarowanie - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko. Lokalizacja: Wrocław Rozczarowanie - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko. Lokalizacja: Wrocław

Rozczarowanie

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Ilekroć przeżywasz rozczarowanie – tym, że ktoś okazał się być innym człowiekiem niż przypuszczałeś, tym, że sprawy potoczyły się inaczej niż się spodziewałeś, tym, że coś okazało się większe, mniejsze, lepsze, gorsze, bliższe, dalsze, ciekawsze, bardziej nudne lub w jakkolwiek sposób odmienne od Twoich oczekiwań – odbywa się w Tobie bardzo ciekawy proces:

Wcześniej byłeś ZACZAROWANY, skupiony na nieistniejącej rzeczywistości, na wyobrażonych sobie błędnych cechach, założeniach, wymyślonych właściwościach kogoś lub czegoś, koncentrowałeś się na swoich bezpodstawnych nadziejach, a w wyniku skonfrontowania się z rzeczywistością – czar, któremu uległeś prysł i zostałeś ROZ-CZAROWANY. Jeszcze bardziej dosadnie nazywają to zjawisko użytkownicy języka niemieckiego. Słowo „rozczarowany” brzmi w tym języku “enttäuscht”, przy czym “(sich) täuschen” oznacza “mylić się”, ENT-TÄUSCHEN znaczy więc tyle co OD-MYLIĆ SIĘ – przestać, skończyć się mylić.

Jaki jest sens wypominać komukolwiek gorycz, którą mogłeś poczuć tylko dlatego, że przyjąłeś błędne założenia początkowe? Czy potrafisz spojrzeć na swoje rozczarowanie jak na swoje własne małe oświecenie, dojrzenie spraw takimi jakie one w rzeczywistości są i jakimi od początku były? Jak na proces, w wyniku którego przestałeś się mylić i pozwoliłeś sobie przestać się czarować? Czy potrafisz cieszyć się z rozczarowania jak z tego, że właśnie nauczyłeś się czegoś nowego o świecie? Przecież dokładnie to się dzieje przy każdym roz-czarowaniu.