Pień – metafora wszystkiego co w Tobie trwałe

Pień – metafora wszystkiego co w Tobie trwałe

Pien - metafora

Pień to fizyczne lub w inny sposób trwałe elementy Twojego ciała i Twojej osobowości. Pień to Twój fizyczny organizm oraz stopień w jakim jest on zadbany, jego stan zdrowia i higieny, rodzaje używanych przez Ciebie ubiorów, Twoja fryzura, sprawność fizyczna, gibkość i postawa. Pień to zdrowie i dobre nawyki, które utrzymują Cię w pionie i w nieustannym wzroście. Pień to również Twoje nałogi – zanieczyszczenia, których sobie dostarczasz w nawykowy sposób, a ich skutki odkładają się w Tobie długookresowo.

Pień to stałe, automatycznie wykonywane przez ciało czynności jak mycie zębów, jazda na rowerze, pisanie, jedzenie, oddychanie, prowadzenie auta – wszystko, co składa się na tzw. pamięć mięśniową. Warto się temu przyjrzeć, bo nie wszystkie te czynności wykonujemy poprawnie tylko dlatego, że wykonujemy je automatycznie. Takie działania można optymalizować i wyuczać się lepszych sposobów i strategii na ich realizację. Nawyki ciała to drugi kręgosłup, o który należy z wielką troską dbać i się troszczyć.

Pień powinien mieć trwałe i stabilne podparcie w zdrowym gruncie – grunt powinien wspierać dobre nawyki pnia. Oznacza to, że dla dobrego pnia potrzebne jest odpowiednie środowisko. Jednocześnie pień musi dobrze podpierać koronę i być odporny na porywy wiatru. Najlepszym na to sposobem jest elastyczność. Ciało i jego nawyki można elastycznie kształtować zależnie od warunków otoczenia. Elastyczny pień się ugnie, ale się nie złamie, nawet pod wpływem bardzo porywistego wiatru.

Pień powinien wspierać umysłowe, duchowe, intelektualne i inne rozwojowe poszukiwania całego drzewa. Powinien być dla nich podporą i fundamentem. Dlatego odpowiednia dieta, zdrowa seksualność, hartowanie, sport, ćwiczenia energetyczne i cały ogrom innych technik wspierających zdrowie oraz kształtowanie w sobie korzystnych nawyków to podstawy dobrego pnia.

Bądź przyjacielem swojego ciała i świadomie się nim posługuj. To pozwoli Ci przejść najdłuższą nawet drogę i dotrzeć wszędzie, gdzie tylko zapragniesz. Niech metafora PNIA zainspiruje Cię do spojrzenia na wszystko co w Tobie trwałe z zupełnie nowej perspektywy i niech wzmocni Twój Rozwój Osobisty.

Fot. Małgorzata Nikołajewna