Narzekanie

Narzekanie. Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko. Lokalizacja: Lublana (Słowenia) Narzekanie. Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko. Lokalizacja: Lublana (Słowenia)

Narzekanie

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Narzekanie, biadolenie, obwinianie świata i ludzi o swój trudny los jest tak naprawdę wołaniem o Miłość. Jest mówieniem: „Zobacz jaki mi źle!” „Zwróć na mnie uwagę!” „Zainteresuj się moim losem!” „Pociesz mnie!” „Okaż mi trochę zainteresowania” „Daj mi odrobinę swojej Miłości”. Człowiek jest bowiem istotą, która na głębokich poziomach swojego istnienia karmi się Miłością. Potrzebuje jej tak samo jak pożywienia, wody i powietrza. Bez niej usycha, choruje, starzeje się i cierpi, często zupełnie nie będąc świadomym i nie potrafiąc powiedzieć z jakiego powodu. Daje więc wyraz swojemu cierpieniu szukając ukojenia na wszelkie możliwe sposoby, próbując zwrócić na siebie uwagę otoczenia i wydobyć z niego chociaż współczucie, które łudząco Miłość przypomina.

Czy jesteś świadomy tego, jak często narzekasz, chociaż tak naprawdę ci, których obwiniasz i to, na co narzekasz nie mają nic wspólnego z przyczynami, dla których Twoje życie nie wygląda tak, jak byś chciał? Czy jesteś świadomy jak często odsuwasz od siebie odpowiedzialność za to, co dzieje się w Twoim życiu? Czy dostrzegasz i doceniasz, jak wiele Miłości doświadczasz od ludzi i od świata każdego dnia? Czy okazujesz innym Miłość – myślą, słowem, wsparciem, czynem, uśmiechem, gestem? Czy potrafisz kochać samego siebie? Czy zdajesz sobie sprawę, że tylko kochając siebie możesz pokochać innych i tylko kochając siebie możesz pozwolić komuś innemu podejść wystarczająco blisko, żeby obdarzyć Cię prawdziwą, głęboką i czystą Miłością?

Człowiek pełen Miłości do siebie, do świata i do innych przepełniony jest też wdzięcznością. W takim stanie serca i umysłu nie da się narzekać. Miłość i narzekanie nie mają wspólnych punktów. Nie da się ich połączyć. Nie da się ich doświadczać jednocześnie. Jeśli więc zdarza Ci się narzekać – szukaj sposobów, żeby kochać bardziej świat, ludzi, życie i siebie.