Medytacja – dzień z lotu ptaka

Medytacja - dzień z lotu ptaka - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Lokalizacja: Graz (Austria) Medytacja - dzień z lotu ptaka - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Lokalizacja: Graz (Austria)

Znajdź zaciszne miejsce, w którym przez chwilę nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Usiądź wygodnie. Zamknij oczy. Wczuj się w siebie. Wsłuchaj się w swoje wnętrze. Pozwól swoim myślom się wyciszyć. Niech poniesie Cię medytacja. Poczuj, jak swoją świadomością unosisz się ponad medytującego siebie. Poczuj, że możesz w tym stanie obserwować siebie w czasie i przestrzeni. Wznieś się ponad swoje życie, przyjmując perspektywę widzianą z lotu ptaka, którzy unosi się nad miastem. Spójrz na siebie z zewnątrz, obserwując przez chwilę siebie, jak radzisz sobie ze swoją codziennością.

Potowarzysz sobie jako zewnętrzny obserwator przez swój jeden standardowy dzień. Popatrz na siebie zaczynając od poranka – spójrz z perspektywy, jakbyś jako ptak przysiadł na parapecie i przez szybę przyglądał się sobie, kiedy przygotowujesz śniadanie, czy dokonujesz porannej toalety. Przyjrzyj się jak wychodzisz z domu, jak schodzisz po schodach, idziesz ulicą, jak wsiadasz do samochodu albo jak siedzisz w tramwaju. Zobacz jak ze słuchawkami na uszach lub zatopiony w myślach przemierzasz miasto. Poobserwuj siebie jak w pracy, w szkole czy przy innych codziennych zajęciach realizujesz swoje obowiązki i zadania. Poobserwuj czym zajmujesz się w przerwach. Zobacz siebie w swoich aktywnościach po pracy czy szkole, w spotkaniach z przyjaciółmi, w sporcie, w hobby, w czasie spędzanym z rodziną.

Zobacz jak wykorzystujesz czas. Ile jest w Twoim dniu rzetelnej, solidnej pracy ukierunkowanej na osiąganie sensownych celów, a ile jałowych, bezwartościowych zajęć? Ile jest przerywników, które niczemu nie służą? Ilu “złodziei czasu” wkrada Ci się do kalendarza pozbawiając Cię cennych chwil, które mógłbyś spożytkować w bardziej wartościowy sposób? Ile jest w Twoim dniu czasu poświęconego najbliższym ludziom i najważniejszym sprawom, a ile zmarnowanego bezpowrotnie? Poobserwuj jak reagujesz na ludzi – tych znanych Ci dobrze ale i tych zupełnie Ci obcych. Jak się do nich odnosisz? Jakie dajesz im od siebie emocje, zachowania, jakimi częstujesz ich reakcjami? Czym ich obdarowujesz w myślach, słowach, gestach i czynach?  Przypatrz się, czy w swojej własnej ocenie swoje role wypełniasz miernie, w sposób, który Cię zadowala, a może wręcz sam siebie zachwycasz i inspirujesz do dalszych aktywności? Czy dajesz z siebie wszystko? Czy stać Cię na więcej? Ile jest w Twoim dniu nawykowo zmarnowanych szans i okazji? Ile energii w ciągu dnia odbierają Ci zbędne emocje, które burzą Twoją skuteczność – chwila zdenerwowania i mnóstwo czasu potrzebnego na “powrót do siebie”? Ile jest ważnych, ale niewypowiedzianych słów, a ile słów wypowiadanych zupełnie niepotrzebnie?

Wracaj powoli i delikatnie do chwili obecnej, do miejsca, w którym się znajdujesz, do swojej codzienności. Zauważ, o ile bardziej stałeś się świadomy swojej własnej obecności w swoim życiu, swojej świadomości wywieranego przez siebie wpływu, jałowości lub treściwości swoich codziennych zajęć i możliwości powstrzymywania upływu czasu, przez wypełnianie go wszystkim tym, co dla Ciebie najbardziej wartościowe, ważne i sensowne.

* * * * *

Coaching Prosperity

W procesie Coachingu Prosperity wraz z naszymi Klientami sporo czasu poświęcamy na przemyślenie ról, w które wcielamy się w naszym codziennym życiu oraz jakości, z jaką w te role wchodzimy. Przyglądamy się ile czasu i ile zaangażowania wkładamy we wszystko to, co deklarujemy jako ważne. Sprawdzamy przyczynę i skutek każdego wniosku, do jakiego w tym kontekście dochodzimy…


Fot. T. Milczarek