Las – metafora Wszechświata, do którego przynależysz

Las – metafora Wszechświata, do którego przynależysz

Las - metafora

Żyjesz w Jedności z wszystkim i ze wszystkimi. Jesteś przyczyną i jesteś skutkiem. Jesteś akcją i jesteś reakcją. Jesteś zrośnięty i połączony z innymi drzewami, z całością, z lasem, ze Wszechświatem. Wszyscy razem stanowimy spójną Całość. Chronisz i jesteś chroniony. Dajesz i pobierasz. To co dla Ciebie jest owocem, dla innych stanowi pokarm nasycający korzenie. Właśnie w ten sposób objawia się Wszechobieg wszystkiego we Wszechświecie. Jesteś elementem tego ciągłego obiegu. Jesteś elementem systemu. Ekosystemu. Twoje owoce i Twoje zaangażowanie mają ogromne znaczenie i ogromny wpływ na cały las! Zacznij myśleć w kategoriach Jedności, a zaczniesz to dostrzegać. Jesteś o wiele bardziej istotnym elementem Wszechświata niż Ci się wydaje. Wszechświat bez Ciebie nie będzie w równowadze. I właśnie dlatego możesz zmieniać wszystko – siebie, grunt, las a w końcu i cały Wszechświat. Każdy z nas ma taką moc, ale tylko nieliczni z niej korzystają, bo tylko nieliczni z nas rozumieją, że maleńka zmiana może przynieść ogromny efekt.

Żyj w zgodzie z naturą i z jej zasobami. Chroń wodę, glebę, powietrze, zwierzęta i rośliny. Nie zagarniaj więcej niż potrzebujesz lub niż potrafisz sensownie wykorzystać dla dobra Całości. Ograniczaj ilość produkowanych odpadków i zanieczyszczeń – wszelkich – również w postaci negatywnych myśli i słów – to są przecież zwykłe śmieci. Szukaj wiedzy. Bądź uważnym i świadomym konsumentem. Reaguj na niesprawiedliwości. Nie akceptuj i nie korzystaj z czyjegoś cierpienia, bólu, śmierci czy niewolniczej pracy. Nie zażywaj owoców, które powstają w haniebny sposób, bo to są zgniłe owoce, których zła energia odbije się na Tobie samym i na Twoich owocach. Twoja odmowa korzystania z nich ma ogromne znaczenie nawet, jeśli pozornie wydaje się nieistotna. Bierz odpowiedzialność za cały las, cokolwiek robią inni wokół Ciebie. Jeśli rękę podniesie najpierw jeden, to za chwilę podniesie ją i drugi i trzeci, a za chwilę dziesięciu i stu innych i zaraz w górze unosi się las rąk. Każda zmiana zaczyna się od jednej myśli. Każdy ruch zaczyna się od pojedynczego impulsu.

Wszyscy jesteśmy równi wobec lasu. W bezpośrednim porównaniu nie jesteśmy tacy sami, ale to taka różnica jak między jabłonią a śliwą – są różne, ale wobec Wszechświata równe i jednakowo potrzebne. Tak samo jest z nami. Prawnik różni się od hydraulika, ale jeśli obaj dają doskonałe owoce – są jednakowo potrzebni i równi w globalnym obiegu energii i owoców we Wszechświecie. Jeśli wydają owoce zgniłe – są jednakowo szkodliwi i bezużyteczni.

Dorastaj do swoich funkcji.  Oceniaj i mierz siebie na tle lasu. Czy spełniasz swoje funkcje należycie, w zgodzie z pokładanymi w Tobie nadziejami i oczekiwaniami? A może już przerosłeś swoją funkcję? Może czas ruszyć dalej? Wtedy zrób miejsce innym i rozwijaj się na kolejnych, coraz wyższych poziomach. Drzewo na początku wynurza się ze ściółki, później dorasta na poziomie runa i podszytu stając się młodnikiem i po wszystkich tych krokach dorasta do bycia pełnoprawnym obywatelem leśnej warstwy drzew. Ciągle pnie się w górę. Ty też rozwijaj się i rośnij. Niech las ma powody, żeby być z Ciebie dumnym. Odkryj siebie i bądź sobą. Daj lasowi to, co tli się w Twoim sercu. Las tego potrzebuje, inaczej nie nosiłbyś w sobie tej iskry. Poziomka nie udaje dębu a sarna nie udaje dzika. Ty też nie udawaj nikogo innego! Bądź sobą! Spełniaj samego siebie. Zmieniaj świat zaczynając od siebie, od swoich korzeni, gruntu, pnia, korony, owoców, a później przejdź do lasu i Wszechświata. Za chwilę poczujesz, jak wielkie masz znaczenie. Za chwilę dostrzeżesz, jak ważna jest ta iskra – nasionko w Twoim sercu. Za chwilę zobaczysz, że nie możesz go nie realizować, bo jesteś potrzebny. Bo Twój głos ma znaczenie. Stawaj się sobą. Stawaj się drzewem jakie reprezentujesz.

Spotkajmy się na górze. Wymieńmy spojrzenia na szczycie – wśród wierzchołków najokazalszych drzew w całym lesie. Oby było nas tam jak najwięcej! Niech metafora LASU zainspiruje Cię do spojrzenia na to, że stanowisz ważny element Wszechświata z zupełnie nowej perspektywy i niech wzmocni Twój Rozwój Osobisty.

Fot. Małgorzata Nikołajewna