Eskalacja i łagodzenie

Eskalacja - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko. Lokalizacja: Praga (Czechy) Eskalacja - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko. Lokalizacja: Praga (Czechy)

Nie eskaluj! Eskalacja prowadzi do strat po każdej ze stron. Nawet jeśli przynosi zwycięstwo, to jest ono pozorne i w długiej perspektywie obraca się w klęskę. Eskalacja napędza spiralę przemocy, którą z każdym krokiem i z każdą odpowiedzią stojących naprzeciw siebie stron, coraz trudniej jest powstrzymać. Kiedy pojawia się eskalacja, w ludziach narasta złość, oburzenie, chęć zemsty, rozczarowanie i oburzenie, a z każdą kolejną rundą eskalacji jest ich po obu stronach więcej. Eskalacja prowadzi do złośliwości, nieczystych zagrań, podstępności i rozpaczy. Żaden z tych stanów nie stanowi dla człowieka naturalnego, wzmacniającego zasobu.

Łagodź! Jedynym rozsądnym wyjściem z konfliktu jest odnalezienie ścieżki pokoju. Wyjściem ze sporu jest dialog. Z niechęci – postawienie się w sytuacji człowieka po przeciwnej stronie i zrozumienie pełnego obrazu sytuacji z jego perspektywy. Z zadawnionych waśni – nowe otwarcie. Nakręcaj spiralę wzajemnej wyrozumiałości, zrozumienia lub co najmniej tolerancji. Poszukuj tego co wspólne. Ustępuj i proś o ustępstwa. Wychodź z inicjatywą. Budowanie wzajemnego szacunku i porozumienia prowadzi do rozkwitu i do obopólnych korzyści. Tworzy zasoby, oszczędza energię, pozwala obu stronom wygrać. Wygładzaj, wyrównuj, szukaj pojednania. Lepsza jest mało efektowna ugoda niż pyrrusowe zwycięstwo.

* * * * *

Coaching Prosperity

W procesie Coachingu Prosperity pracujemy z naszymi Klientami nad postawą “zero osądów” oraz nad pełnym szacunku i wyrozumiałości podejściu do innych ludzi. To jest absolutna podstawa do dokonania w swoim życiu pożądanych zmian, prowadzących do poczucia radości, spełnienia, do osiągania wartościowych celów i budowania środowiska, w którym możemy funkcjonować w harmonii i pokoju.

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.