Dynamika ruchu i spoczynku

Dynamika ruchu i spoczynku - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Warszawa Dynamika ruchu i spoczynku - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Warszawa

Zasady dynamiki Isaaca Newtona mówią m. in. o tym, że jeśli ciało znajduje się w spoczynku, to „chce” nadal spoczywać, a kiedy się porusza – „chce” się nadal poruszać. To właśnie zgodnie z tą zasadą, kiedy samochód, którym się poruszasz gwałtownie przyspiesza – Twoje ciało „zostaje w tyle” – wyraźnie odczuwasz, jak zostajesz wciśnięty w fotel (Twoje ciało „chce” nadal spoczywać), a kiedy pojazd gwałtownie hamuje – Twoje ciało odchyla się do przodu („chce” się nadal poruszać).

Wybierz się na dworzec kolejowy i przyjrzyj się albo odtwórz w wyobraźni scenę, kiedy rusza pociąg rusza ze stacji. Zobacz ten ogromny wysiłek wkładany w to, żeby rozpędzić stalowego kolosa do rozsądnej prędkości, dzięki której może on pokonywać większe odległości w sensownym czasie. Stojący na stacji pociąg “chce” nadal spoczywać. Trzeba umieścić w nim zdeterminowanego maszynistę, włożyć sporo energii i zużyć nieco paliwa żeby ruszyć go z miejsca i nadać mu prędkość. Jednak z drugiej strony – kiedy jest on w już biegu, to “chce” się nadal poruszać i żeby go bezpiecznie zatrzymać, potrzeba jednoznacznej decyzji maszynisty, potężnych hamulców, nieco wysiłku i kilkuset metrów torów.

Kiedy w naszych życiowych aktywnościach jesteśmy „wstrzymani”, mało aktywni, wycofani, spowolnieni, wykonujemy tylko niezbędne minimum, do niczego nie dążymy, brak nam celów, wizji i woli walki – całe nasze życie, ciało, otoczenie, ludzie wokół nas, nasza codzienność i wpisy w kalendarzu – wszystko co nas otacza “chce” nadal spoczywać. Wszystko wewnątrz i na zewnątrz trzyma nas w swoim uścisku nakłaniając do spoczynku. Jeśli jednak włożymy wysiłek w to, żeby się rozpędzić, nadać swoim działaniom inspirujący nas kierunek, wybrać rozwijające nas aktywności, obrać cele i rozpędzić się do odpowiedniej prędkości – z czasem coraz trudniej nas powstrzymać, w ciągu jednego dnia osiągamy więcej niż wcześniej w okresie dwóch tygodni, niegdyś wielkie wyzwania dzisiaj załatwiamy płynnie i bez wysiłku.

Każdy z nas jest maszynistą swojej życiowej dynamiki. Niektórzy z nas są nie do ruszenia a inni nie do zatrzymania. Jaka jest Twoja dynamika? Z jakich decyzji ona wynika? Co zamierzasz z tym zrobić?

* * * * *

Coaching Prosperity

W procesie Coachingu Prosperity wspieramy Klienta, żeby znalazł swoje własne źródło niewyczerpanej mocy do podejmowania życiowych wyzwań. Każdy z nas nosi takie źródło w sobie, dla każdego z nas jest ono inne, ma inny skład i prowadzi do działań w osobistym, niepowtarzalnym kierunku. W procesie pomagamy Klientowi odkryć swój własny napęd i nauczyć się z niego właściwie korzystać.

 

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko