Dopowiadanie

Dopowiadanie - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Lokalizacja: okolice Złotego Stoku Dopowiadanie - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Lokalizacja: okolice Złotego Stoku

Dopowiadanie

Fot. T. Milczarek

Naturalną częścią naszego funkcjonowania jest dopowiadanie. To jest zupełnie naturalny mechanizm. Nie sposób żyć bez uogólnień, generalizacji, myślowych skrótów, zakładania pewnych stanów rzeczy na bazie swoich wcześniejszych doświadczeń.

Dopowiadanie oczywistych elementów rzeczywistości to błogosławieństwo. Ułatwia życie, pozwala ignorować nieistotne szczegóły, oszczędza mnóstwo czasu i nie każde podejmować setek zbędnych decyzji. Dopowiadanie może być jednak również swego rodzaju klatką. Może nas trzymać w myślowych schematach, ograniczać wachlarz opcji, zachowań, interpretacji, ścieżek, rozwiązań, odpowiedzi, sposobów na które pozwalamy sobie reagować, które uważamy za dostępne, które  dopuszczamy, które mieszczą nam się w głowie i naszej definicji samego siebie.

Czy jesteś świadomy tego, co uważasz za niezmienne, choć wcale takie nie jest? Tego, co Cię ogranicza, choć wcale nie powinno? Tego, co uważasz za niepodważalne, choć to wcale takie być nie musi? Czy jesteś świadomy tego, co zupełnie bezpodstawnie uważasz za oczywistość, choć jest to od oczywistości bardzo dalekie?