Utrudnienia. LUDZIE SĄ JAK DRZEWA. Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Warszawa, Stadion Narodowy

Ułatwienia i utrudnienia

Utrudnienia

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Każda droga, którą podążasz do jakiegokolwiek celu może wydawać Ci się trudna, stroma, wyboista i pełna pułapek. Utrudnienia, przeszkody i wyzwania, które napotkasz to jednak nie wróg, ale najlepszy przyjaciel. Są to bowiem szanse i możliwości, żeby czegoś się nauczyć, zebrać prawdziwe doświadczenia – przeżyć coś zupełnie nowego, odkrywczego, poszerzającego Twój świat, świadomość i wachlarz możliwości oraz sytuacji, o których możesz później opowiedzieć z perspektywy kogoś, kto przez nie przeszedł. To skarby, których nie sposób przecenić. Utrudnienia to w gruncie rzeczy bardzo sprzyjające Ci okoliczności, które prowadzą Cię na wyższe poziomy funkcjonowania i rozwoju.

Ułatwienia i drogi na skróty, z których możesz nawykowo korzystać wcale nie są  jednoznacznie przyjazne i pozytywne. Szczególnie, jeśli zawracają Cię one do punktu wyjścia albo w dłuższej perspektywie utrzymują Cię w ramach tego samego, doskonale znanego Ci świata. Korzystając ze skrótu, szczególnie jeśli jest to skrót intensywnie przez Ciebie eksploatowany i często przez Ciebie używany, pozbawia Cię szansy na nowe doznania i odkrycia, na głębokie zanurzenie się w innym temacie, na poznanie jego specyfiki i głębi. To utracona szansa na naukę. Ułatwienia Cię osłabiają. Utrudnienia Cię wzmacniają. Jeśli od dłuższego czasu nie doznajesz na swojej drodze przeszkód możesz być pewien, że Twój rozwój na tym cierpi i najprawdopodobniej wybierasz najbardziej oczywiste rozwiązania, które co prawda oszczędzają Ci dyskomfortu i wysiłku, ale jednocześnie niekoniecznie prowadzą do najlepszych rezultatów.

Rozpoczynając swoją drogę, wyznaczając cel, czy podejmując jakiekolwiek postanowienie czy wyzwanie, z góry oszczędź sobie zaskoczenia czy rozgoryczenia i załóż, że po drodze czekają Cię utrudnienia i przeszkody. Ciesz się na nie, bo one stanowią o Twoim rozwoju. To one stanowią bogactwo wędrówki. Nie jest ważne jak łatwo czy trudno będzie po drodze. Ważne jest to, jak Ty się do tego odniesiesz i czego Ty po drodze się nauczysz, jak bardzo się rozwiniesz i jak wysoko się wdrapiesz. Liczy się zmiana. Liczy się rozwój. Liczy się progres.

Podaj dalej...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPrint this pageEmail this to someone