Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Warszawa

Trzy wyjścia

Wyjscia

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

W każdej sytuacji, niezależnie od tego jak może Ci się ona wydawać skomplikowana lub pozbawiona perspektyw, masz do wyboru co najmniej trzy wyjścia:

Po pierwsze – możesz ją zmienić. Możesz wpłynąć na nią lub ją zmodyfikować na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od Twojej odwagi i kreatywności. Możliwości są przebogate! Jeśli tego jeszcze nie dostrzegasz, to tylko dlatego, że nie przeanalizowałeś jej kompletnie lub nie zadałeś sobie odpowiednich pytań. Możliwości zmiany występują zawsze i zawsze są niemal nieograniczone.

Po drugie – możesz ją pokochać. Możesz dokładnie ją przemyśleć i uświadomić sobie w jaki sposób ona na Ciebie oddziałuje, co Cię w niej irytuje a co cieszy? W czym jest dla Ciebie wygodna a w czym nie do wytrzymania? W czym Cię osłabia a w czym wspiera? Po pełnym uzmysłowieniu sobie wszystkich tych aspektów możesz ją po prostu zaakceptować taką jaka jest.

Po trzecie – możesz ją porzucić i odejść. Każdy z nas potrafi znieść wiele z wielu różnych powodów. Istnieje jednak granica, po przekroczeniu której rozpoczyna się proces autodestrukcji. Długotrwałe wystawianie siebie na niekorzystne warunki zewnętrzne może dać impuls naszemu wnętrzu do rozpoczęcia procesu zwalczania samego siebie również i od środka. Dlatego tak ważną umiejętnością jest odróżnianie wytrwałości od zatracenia dbałości o samego siebie.

Przemyśl dokładnie swoje położenie. Poszukaj rozwiązań i alternatyw. Przeanalizuj konsekwencje wybrania każdej z dróg. Zastanów się co czujesz? Co, o czym wcześniej nie pomyślałeś powinieneś dodatkowo wziąć pod uwagę? Co podpowiada Ci Twoja intuicja?

Czy widzisz wszystkie te wyjścia? Czy dostrzegasz różne odmiany każdego z nich? Czy widzisz jeszcze jakieś dodatkowe opcje? Zawsze masz wybór. Zawsze decydujesz. Nawet bierność jest wyborem. Dlatego uświadamiaj sobie wszystkie możliwości, decyduj i działaj świadomie.

Podaj dalej...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPrint this pageEmail this to someone