Stereotypy - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko. Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Stereotypy

Stereotypy

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Stereotypowe patrzenie na ludzi, na rozgrywające się pomiędzy nimi zjawiska i procesy oraz na otaczającą nas rzeczywistość, to słabość polegająca na braku uważności. Wiele ze stereotypowych szablonów jest nam wdrukowanych w dzieciństwie, niektóre są nam wdrukowywane przez środowisko, w którym funkcjonujemy przez całe życie, przez co bywają one trudne do zidentyfikowania i twardo okopują się one w naszym spojrzeniu na otoczenie, chociaż racjonalnie wiemy, że to zbyt daleko idące uproszczenia. Świat pełen jest blondynek, żabojadów, niedzielnych kierowców, urzędasów, kiboli, polityków, gejów, kolorowych, okularników, rudzielców i innych osobników, którzy tak łatwo wywołują schematyczne reakcje w umysłach otaczających ich ludzi.

Taki mechanizm pozwala czasem nie zastanawiać się nad mało istotnymi detalami i skraca codzienne procesy decyzyjne, więc bywa pożyteczny. Ale zdecydowanie częściej odbiera ogromną przyjemność obcowania z nieprzebranym bogactwem skarbów, jakimi są inne narodowości z ich fascynującą kulturą, grupy i zjawiska społeczne z ich ogromną siłą i ludzie – Ludzie – unikatowe jednostki, każda z nich na swój sposób wyjątkowa, każda na swój sposób inna, każda ze swoją własną niepowtarzalną historią do opowiedzenia. Stereotypy potrafią oddzielić nas grubą ścianą od ludzi takich, jakimi oni w rzeczywistości są i uniemożliwić nam dostrzeżenie w nich ich prawdziwej, indywidualnej, oszałamiającej wartości.

Tak łatwo opisać człowieka za pomocą kilku standardowych cech, które sprawdzają się prawie zawsze. Dostrzeżenie w każdym pojedynczym człowieku jego słabości i siły, radości i smutków, rozterek, obaw, dylematów, wzlotów, upadków, talentów, pasji i nadziei wymaga wysiłku. Czasem dużego wysiłku polegającego na przełamywaniu własnych generalizacji, uprzedzeń i bezpodstawnych antypatii.

Tam gdzie pojawia się stereotyp – myślenie i czucie zamiast płynąć i toczyć się gładko, zbryla się i blokuje, zatrzymuje się i utyka. Stereotypy to gotowe czarno-białe interpretacje, oceny, osądy i zaklasyfikowania: dobry-zły, mądry-głupi, przydatny-zbędny, przyjaciel-wróg. Łatwe i szybkie do zastosowania, ale ślepe na odcienie, ślepe na prawdziwe na bogactwo, ślepe na Miłość i ślepe na życie.

Podaj dalej...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPrint this pageEmail this to someone