Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Toruń

Spełnienie i zaspokojenie

Spelnienie i zaspokojenie

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Istnieje ogromna różnica pomiędzy SPEŁNIENIEM a ZASPOKOJENIEM. Pierwsze prowadzi do wolności, drugie do więzienia. Pierwsze do szczęścia, drugie do nieustannego wewnętrznego swędzenia.

To co napełnia Cię spełnieniem, odpowiada na Twoją potrzebę realizowania tego co według Ciebie jest ważne i co daje Ci poczucie, że poświęcasz swój czas na coś, co przynosi wartość Tobie i innym. To, co zaspokaja przynosi chwilową ulgę, a potem żąda ciągle kolejnych dawek tego samego – dawek większych, częstszych, mocniejszych, bardziej intensywnych i zróżnicowanych. Spełnienie przynosi wartość i napełnia mocą, którą można wykorzystać do tworzenia dalszych wartościowych rzeczy, które przynoszą jeszcze więcej spełnienia. Jest to więc samonapędzająca się spirala. Perpetuum mobile. Zaspokojenie odbiera siłę, pożera czas, sprawia, ze Ty sam lub ktoś z Twojego otoczenia może powiedzieć, że bezproduktywnie marnujesz godziny, wieczory, dni, tygodnie lub nawet życie. To wir, który wciąga coraz głębiej, mocniej i coraz bardziej bez reszty. Spełnienie buduje wartościowe relacje. Zaspokojenie je niszczy lub w najlepszym przypadku zaniedbuje.

Co wybierasz w swoim codziennym życiu – szeroki strumień tego, co łatwe, czy może wąską ścieżkę tego, co wartościowe?
Co tego dowodzi?

Podaj dalej...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPrint this pageEmail this to someone