Medytacja – poczuj siebie

Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Wrocław Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Wrocław
Medytacja - poczuj siebie

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Znajdź zaciszne miejsce, w którym przez jakiś czas nikt nie będzie Ci przeszkadzał, ale niech znajduje się ono na zewnątrz, ewentualnie może to być taras albo balkon. Usiądź lub stań wygodnie, możesz się oprzeć jeśli tak będzie Ci wygodniej.

Zamknij oczy. Wyczuj się w siebie. Wsłuchaj się w swoje wnętrze. Pozwól swoim myślom się wyciszyć. Niech poniesie Cię medytacja. Skoncentruj się na doznaniach, które napływają do Twojej świadomości z Twojego ciała – uświadamiaj sobie wszelkie swędzenia, drapania, napięcia, ukłucia bólu czy przyjemne mrowienia.

Zacznij od głowy. Poczuj jak wiatr muska Twoje włosy i policzki. Poczuj jak okulary spoczywają na Twoim nosie, jeśli ich używasz. Sprawdź, czy czujesz swoje kolczyki albo inną biżuterię. Poczuj język dotykający podniebienia. Poczuj swoje nakrycie głowy. Sprawdź doznania na głowie i twarzy. Powoli przenieś swoją uwagę na kark. Poczuj czy jest zrelaksowany czy napięty. Poszukaj doznań. Przejdź do pleców, piersi i brzucha. Poczuj ubranie, które masz na sobie. Sprawdź czy czujesz, jak pracuje Twój układ trawienny. Czy coś się w Tobie porusza albo przelewa? Jakie doznania odczuwasz? Następnie sprawdź swoje ramiona i dłonie. Poczuj swoje bransoletki, pierścionki, poczuj ucisk paska od zegarka. Poczuj rękawiczki albo rękawy swojego ubrania. Jakie doznania płyną z Twoich ramion? Skoncentruj się teraz na biodrach i pośladkach. Poczuj swoją bieliznę, pasek, spodnie czy gumkę w pasie. Poszukując doznań przenieś swoją uwagę na uda, kolana i łydki. Poczuj ubranie które ich dotyka lub wiatr, który je owiewa. Teraz skoncentruj się na stopach – poczuj dotyk swoich butów, sandałów czy japonek. Poczuj grunt pod swoimi stopami – uświadom sobie swój nacisk, jaki wywierasz na podłoże. Poczuj jego odpowiedź od spodu swoich stóp.

Wracaj powoli i delikatnie do chwili obecnej, do miejsca, w którym się znajdujesz, do swojej codzienności. Zauważ, o ile bardziej stałeś się świadomy siebie, poszczególnych części swojego ciała oraz swojej fizycznej obecności we Wszechświecie.