Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Monachium (Niemcy)

Medytacja – miejski zgiełk

Miejski zgielk

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Przystań lub usiądź w środku miasta w ruchliwej okolicy, ale w nieco odosobnionym miejscu. Zamknij oczy, weź kilka głębokich wdechów. Niech poniesie Cię medytacja.

Wsłuchaj się w zgiełk całości – rozkoszuj się hałasem wydawanym przez orkiestrę budynków, maszyn i pojazdów wspieranych przez chór przechodniów. Delektuj się przez dłuższą chwilę całością, a później  uświadamiaj sobie kolejno każdy dogłos oddzielnie – dzwonek tramwaju, regularny cykl betoniarki, trąbienie samochodu, gwar rozmów odbywających się blisko i daleko, stukot obcasów, odgłosy robienia zdjęć, śmiechy, okrzyki…

Pomyśl o każdej z setek spraw jakie w tej chwili wokół Ciebie realizują ludzie. Wczuj się w to, czym mogą się teraz ekscytować, martwić, co mogą planować, na co mogą mieć nadzieję i z czego mogą się cieszyć. Co jeszcze mogą odczuwać mijając Cię tego pięknego dnia?

Z iloma z tych spraw możesz być powiązany bezpośrednio? Ktoś tworzy właśnie prawo, które wpłynie na życie Twoje i Twoich bliskich w dalekiej przyszłości. Ktoś rozpatruje Twój wniosek w ważnej dla Ciebie sprawie. Ktoś wymyśla przekąskę, którą polubisz. Ktoś pisze piosenkę, która będzie Ci  towarzyszyć przez długie lata.

Ile z nich może dotyczyć ludzi, których znasz? Ktoś z Twoich znajomych kupi mieszkanie w budynku, z którego budowy dobiegają Cię hałasy. Ktoś jedzie właśnie tą samą taksówką, która w zeszłym miesiącu zawiozła Cię na lotnisko i taksówkarz opowiada mu tę samą historię co Tobie. Ktoś zamawia kawę w kawiarni na rogu, w której pracuje Twoja koleżanka ze szkoły. Ktoś wychodzi właśnie z siedziby firmy na rogu po załatwieniu sprawy z Twoim bliskim przyjacielem.

Czy dostrzegasz jak wieloma nićmi, jak blisko jesteśmy ze sobą powiązani?

Wracaj powoli i delikatnie do chwili obecnej, do miejsca, w którym się znajdujesz, do swojej codzienności bardziej świadomy jedności, jaką stanowisz z ludźmi wokół siebie.

Podaj dalej...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPrint this pageEmail this to someone