Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Warszawa

Fotoplastikon

Fotoplastikon

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Rzeczywistość przypomina fotoplastikon. Jest swego rodzaju maszyną do odtwarzania kolorowych zdjęć. Obserwując toczące się wokół Ciebie wydarzenia nadajesz im znaczenia, wiążesz z nimi swoje emocje i reakcje. Przykładasz je do mapy swojego doświadczenia, wiedzy i przekonań i w zgodzie z nimi nazywasz to, co widzisz. Dlatego każdy kto zagląda przez wizjer fotoplastikonu rzeczywistości inaczej interpretuje to, co dostrzega.

To, co widzisz w otaczającej Cię rzeczywistości to Twoje własne myśli. To, co dostrzegasz w innych to dokładnie to, w co wierzysz. To co w nich lubisz, to rzeczy, które są dla Ciebie ważne. To, co Cię w nich drażni to cechy, które nie cieszą się Twoim uznaniem. Fotoplastikon rzeczywistości prezentuje fotografie, które nosisz w sercu.

Patrząc na te same sceny ktoś jeden powie, że są one wspaniałe a inny – że nudne. Jeden widzi w konkretnej osobie prężnego przedsiębiorcę a inny oszusta. Jeden dostrzega w danej sytuacji tragedię a inny wyzwanie. Jeden widzi kicz, a drugi sztukę, która go inspiruje. Patrzymy na te same obrazy, a widzimy odmienne stany, wydarzenia i ludzi, a następnie przypisujemy im odmiennie oceny i interpretacje. Nie ma dwóch osób, które patrząc na świat widzą dokładnie to samo. Każdy z nas ma swój własny algorytm rozumienia i wartościowania. Każdy z nasz ma swój własny, indywidualny zestaw filtrów i sposobów na pojmowanie tego, w czym jesteśmy zanurzeni.

Posiadamy zdolność do zmieniania swoich przekonań, interpretacji i nadawanych przez siebie znaczeń. Posiadamy zdolność uczenia się i poszerzania swoich horyzontów. Posiadamy zdolność do rozwijania swoich możliwości intelektualnych, fizycznych, emocjonalnych i duchowych. Posiadamy zdolność do zmiany swoich serc. Dlatego mamy ogromny wpływ na to, co widzimy spoglądając na kolejne pojawiające się przed nami fotografie w fotoplastikonie rzeczywistości.

Podaj dalej...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPrint this pageEmail this to someone