Elastyczność - zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Szczytna (Kotlina Kłodzka)

Elastyczność

Elastycznosc

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Jaka jest Twoja elastyczność? Jak bardzo potrafisz dopasować się do zmieniającej się sytuacji i do niestałości otoczenia? Na ile elastycznie potrafisz zareagować w sytuacjach, które w różny sposób mogą Cię zaskoczyć?

Elastyczność wymaga bardzo solidnych podstaw. Drzewo może być elastyczne wyłącznie, jeśli jest rozlegle i stabilnie zakorzenione, posiada mocny, zdolny unieść ciężar rozwoju pień, który jednocześnie jest wystarczająco giętki, żeby na wietrze się ugiąć i pochylić, ale nie dać się złamać.

Elastyczność funkcjonowania powstaje wtedy, gdy krąg tego co wiesz, dopuszczasz, rozumiesz, przyjmujesz, wymieniasz, akceptujesz i tolerujesz jest znacznie szerszy od tego, co praktykujesz i z czym na co dzień się spotykasz. Im bardziej zamykasz się w swoich schematach tym bardziej łamliwa jest Twoja zdolność odbierania świata. Im szersze zasoby wiedzy, rozumowania, pojmowania, czucia i funkcjonowania posiadasz – tym większa jest Twoja elastyczność, tym stabilniejszy jesteś i tym trudniej złamać Twoją wolę, charakter czy moralny kręgosłup. W elastyczności nie chodzi o wyrzekanie się swoich zasad, wartości i tożsamości. Chodzi w niej o możliwość i umiejętność dokonywania świadomych wyborów.

Im solidniejsze posiadasz korzenie – im obficiej i im bogatsze składniki przyjmujesz, łączysz i spajasz w sobie, na tym większą elastyczność myślenia, czucia i funkcjonowania możesz i potrafisz sobie pozwolić. Jak bardzo stabilna i obszerna jest Twoja wiedza, znajomość zróżnicowanych wartości i zaufanie do siebie? Jak stabilnie podpierają one koronę Twojej świadomości i rozwoju? Ile jest w Tobie elastyczności i sprężystości w emocjach, nastawieniu, dostępnych reakcjach, ile różnorodnych pomysłów, uczuć, sposobów ekspresji ludzi potrafisz przyjąć, kiedy to niezbędne – wytłumić, a kiedy trzeba – odpowiednio je wzmocnić? Z jak dużym dystansem wobec siebie podchodzisz do przeciwności i utrudnień, których siła często może być zneutralizowana lub osłabiona nawet samym ich elastycznym zinterpretowaniem?

Elastyczność nie polega na tym, żeby pozwalać się smagać wszystkim śmieciom, które przynosi życiowa zawierucha. Elastyczność to nie tylko umiejętność odróżniania wiatru, który można zignorować i nie stawiając oporu pozwolić mu się wyszumieć od tego, który należy powstrzymać. Elastyczność to też moc, żeby tego powstrzymania dokonać.

Podaj dalej...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPrint this pageEmail this to someone