Decyzje

Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Getynga (Niemcy) Zdjęcie wykonane obiektywem typu rybie oko (fisheye). Lokalizacja: Getynga (Niemcy)

Decyzje

Fot. T. Milczarek, zdjęcie wykonano obiektywem typu rybie oko.

Twoje życie to łańcuch następujących po sobie mikro- i makrodecyzji. W każdej chwili decydujesz. Świadomie albo automatycznie, ale decydujesz. Wybierasz co zrobić ze swoim czasem: W krótkiej perspektywie decydujesz o tym, co zrobisz ze swoją przerwą w pracy, wolnym popołudniem, wieczorem albo weekendem. W średniej perspektywie decyzje te ucierają Twoje nawyki i powtarzalne, zautomatyzowane zachowania, a w długiej – determinują Twój los, poziom odczuwanego szczęścia, poczucie sensu i spełnienia.

Życie toczy się w tych codziennych, drobnych decyzjach nawet, jeśli wydają się one być błahe i banalne. Możesz odnosić wrażenie, że to co zrobisz z wolnym dniem lub wolną godziną nie ma żadnego znaczenia i każda podjęta decyzja prowadzi do tego samego skutku. Jest jednak dokładnie odwrotnie: maleńkie odchylenie od dotychczasowego kursu w jednym, pojedynczym kroku, za kilka kilometrów może przynieść gigantyczną różnicę. Wie o tym każdy pilot samolotu, kapitan statku i wędrowiec, który chodzi po bezdrożach.

Weź ster w swoje ręce. Bądź świadomy tego, jak wykorzystujesz swój czas. Traktuj każdą chwilę jako szansę na dokonanie wyboru i świadomie wybieraj robienie rzeczy bardziej wartościowych, choćby były najdrobniejsze. Wybieraj choćby inną niż zwykle drogę z pracy do domu, bo pokazuje to Twojej podświadomości, że chcesz wychodzić poza szablon. Poza schemat. Poza to co nudne i na wskroś znane. Ćwicz podejmowanie decyzji dla samego ich podejmowania. Wytrącaj się ze stanu komfortu, bo tuż za jego granicą leżą wielkie skarby świadomości i rozwoju. Zmieniaj drobiazgi, rzeczy istotne i te fundamentalne. Wybieraj. Bierz odpowiedzialność. Żyj. Podejmuj decyzje.