Najważniejsze - LUDZIE SĄ JAK DRZEWA - Lokalizacja: Warszawa

Co w tej chwili jest najważniejsze?

Najwazniejsze

Fot. T. Milczarek

Narysuj koło. Wyobraź sobie, że jest to tarcza zegarka, która wskazuje nie 12, ale 24 godziny. Zaznacz kluczowe czynności, jakim poświęcasz swój czas w ciągu dnia, odcinając taki kawałek „tortu czasu”, jaki proporcjonalnie przypada danemu rodzajowi działania. Wypełnij w ten sposób całą tarczę. Podpisz każdy element a następnie przyjrzyj się gotowemu obrazkowi.

Co Ci to uświadamia? Co Ci to mówi? Na co poświęcasz najwięcej swojego czasu? Ile czasu spędzasz na rzeczach kluczowych i decydujących o efektach, ile na rzeczach ważnych, które wymagają wykonania bez względu na wszystko, ile na mało istotnych ozdobnikach, a ile oddajesz złodziejom czasu –  jałowym, niczego nie wnoszącym czynnościom? Jak wiele błahych spraw Cię rozprasza? Jak wiele mało istotnych elementów krajobrazu odciąga Twoją uwagę od tego, co naprawdę fundamentalne i od tego, co sprawia, że Twoje serce bije szybciej a życie nabiera sensu? Jak wielu głupstwom poświęcasz uwagę, chociaż na wykonanie czekają rzeczy, od których zależy Twój sukces, spełnienie czy poczucie szczęścia? Ile czasu poświęcasz na swój rozwój, na wszystko, co przybliża Cię do Twoich celów i zamierzeń, ile Twojego czasu przekłada się na oczekiwane przez Ciebie rezultaty?

Teraz spójrz na swój rysunek inaczej: ile czasu spędzasz na planowaniu przyszłości, przez ile czasu jesteś w pełni skoncentrowany na tym co jest teraz i co aktualnie masz do zrobienia, a jak długo w ciągu dnia tkwisz w starych, nieaktualnych schematach? Przez jaką część czasu marzysz, planujesz i obmyślasz strategie działania, przez jaką rzeczywiście działasz, a przez jaką roztrząsasz coś, co już minęło albo kultywujesz swoje przestarzałe rytuały? Jak rozkładają się siły w takim spojrzeniu na sprawę?

Kiedy świadomie koncentrujesz się na tym co jest w danej chwili lub w danym okresie w życiu kluczowe, pędzisz do swoich zmian lub celów wielkimi susami nawet, jeśli codziennie wykonujesz tylko jeden mały krok. Podążasz bowiem w określonym, wyznaczonym przez siebie kierunku i po pewnym czasie dostrzeżesz znaczące postępy. Jeśli natomiast Twoja uwaga jest rozproszona na wiele mało istotnych wątków, stoisz w miejscu albo w najlepszym razie kręcisz się w kółko i trudno o jakikolwiek progres. Dlatego pytaj:

Co w tej chwili jest najważniejsze?

To pytanie ma magiczną moc ustanawiania priorytetów, odróżniania tego co fundamentalne od tego co bez znaczenia i uzgadniania z samym sobą, na co czasu już nie zmarnujesz, a w co z ekscytacją i radością będziesz go inwestować.

Podaj dalej...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPrint this pageEmail this to someone